Vestluskursus tõi Eesti välisüliõpilastele lähemale

Maarika Teral

Sel kevadel toimus esimest korda „Eesti keele vestluskursus välisüliõpilastega“, mis viis veebis kokku Tartu ülikooli eesti emakeelega üliõpilased ning eesti keele huvilised välismaal. Selle aine idee tekkis meie instituudi eesti keele tandemõppekursustest ning aasta varem auditoorselt toimunud keelekohtingu kohtumiste sarjast eestlaste ja välisõppijate vahel, kes soovisid oma eesti keele vestlusoskust lihvida. Toona kohtuti kord kuus. Populaarsed kohtumised katkesid koroona­epideemia Eestisse jõudes.

Kursus loodi koostöös eesti keele välislektorite ning  Haridus- ja Noorteameti spetsialistidega. Õppetöö toimus paarides, mille üks liige oli eesti emakeelega üliõpilane Tartu ülikoolist, teine liige eesti keelt võõrkeelena õppija mõnest teisest riigist/ülikoolist. Kursuse jooksul kohtusid paarid Zoomis, et vestelda omavahel erinevatel teemadel. Iga kahe nädala tagant vahetati paarilist.

Kursus andis Tartu ülikooli eestlastest üliõpilastele kultuuridevahelise suhtlemise kogemusi, võimaluse suhelda eesti keelt võõrkeelena õppijatega,  juhendada neid keeleõppes ning näha oma emakeelt võõrkeeleõppija seisukohalt.

Õppijatelt saadud tagasiside oli väga positiivne. Leiti, et kursus tekitab omamoodi keelekogukonna ja aitab sõlmida uusi põnevaid tutvusi. Üks õppija märkis, et võttis seda kui reisimisvõimalust koroonaoludes, sest saab tutvuda uute kultuuridega.

Uutel õppijatel soovitati olla julge ja võtta väljakutse vastu. Leiti, et kursus on neile eesti keele ja kultuuri fännidele, kes on avatud uute (tõenäoliselt põnevate) inimestega kohtumistele.

Mõned õppijate mõtted kursuselt:

Tunne on hästi soe ja meeldiv – eestlasena on eesti keelt hästi valdav välismaalane, kuigi tegelikult võhivõõras, otsekohe kuidagi oma. Mind väga rõõmustavad, vaimustavad ja inspireerivad need head eesti keelt kõnelevad välismaalased, kes on motiveeritud praktiseerima ja toovad omal kombel laia maailma koju kätte. Loodan, et saan omamoodi keeleõppematerjalina ka pisikese panuse anda, et see motivatsioon ja Eesti-huvi säiliks, areneks, hoogu saaks. (Moon)

Kogemus oli hea, suhtlemisärevus kaob arvuti taga. Usinad vestluspartnerid inspireerisid ja motiveerisid.
Soovitus tulevastele õppijatele: Julgege rääkida! Isegi kui on esmakohtumine vestluspartneriga, siis naeratus ja tahe vestelda ning proovida võib teha imesid. Ühe avatud vestluskaaslase suhtumine ja suhtlus võib avada ka teise osapoole. Me õpime üheskoos 🙂   (Tuuli-Liis)

Ma ütleksin, et see on hea võimalus ületada hirm eesti keele rääkimise ees, samuti võimalus kuulata, kuidas eestlased ise räägivad, õppida palju selle riigi ja keele kohta. Vigade pärast ei pea muretsema, peamine on rääkida ja olla avatud. (Kristiana)

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga