Mida teha 10 päeva enne eksamit?

Eesti keele eksamiks oled valmistunud terve oma elu. Kümmekond päeva enne eksamit on õige aeg kogutud teadmised üle korrata ja süstematiseerida, et eksamipäev kulgeks mõnusas loomingulises õhustikus.

Selleks oleks hea meelde tuletada viimaste aastate jooksul loetut, nähtut ja kuuldut ning need mõtted süstematiseerida, sest läbi mõeldes ja kirjutades tulevad need eksamil suure tõenäosusega vajalikul hetkel vajalikus seoses meelde. Kuidas seda teha?

Alusta gümnaasiumi jooksul kirjutatud kirjandite, kokkuvõtete ja muude enda kirjutatud tekstide ülelugemisest ja analüüsimisest. See aitab materjali meelde tuletada, kinnistada ja uuesti läbi elada. Samal ajal saad vaadata, mis sul läks hästi või mis nii hästi ei läinud. Kindlasti püüa neid tekste vaadata sellise pilguga, millise näite või väitega sa enam ei nõustu või millisel juhul on sinu mõtted muutunud. Pane need kindlasti kirja, sest võrdlusmoment on oluline. Erinevaid tekste üle vaadates õpid märkama ka korduvaid apsakaid ning oskad neid eksamil vältida. Kui oled gümnaasiumi jooksul mingil muul kujul enda jaoks häid mõtteid välja kirjutanud (nt inspiratsioonipäevikuna), loe ka neid ja mõtiskle mõnusalt nende üle. 

Seejärel tuleta meelde ja pane kirja, milliseid raamatuid, arvamuslugusid, arvustusi oled viimaste aastate jooksul lugenud; milliseid lavastusi, filme ja saateid vaadanud; milliseid podcast’e, raadiosaateid ja muud kuulanud; millistel näitustel käinud jne. Tee igast sellisest kogemusest lühike märksõnadega kokkuvõte. Tammsaare “Tõe ja õiguse” näitel võiks see välja näha umbes nii: maa teema, vanemad ja lapsed, tõde ja õigus (õiglus), sotsiaalne ebavõrdsus. Eksamil saad hakata neid märksõnu laiendama ehk avama ja jõuadki konkreetsete näideteni, mis on iga sisulõigu kõige väärtuslikum osa. Kirjutasime sellest lähemalt siin blogipostituses

Eelmiste aastate eksamiülesandeid üle vaadates tuleta meelde, milline on ülesannete muster ja kuidas neid ülesandeid lahti muukida, et midagi olulist kahe silma vahele ei jääks.

Nagu öeldud, tuleks lisaks loetud ilukirjandusele meelde tuletada nähtu-kuuldu meediast, filmikunstist, teatrist, spordist, popkultuurist, loodusest, telesarjadest, maalikunstist, muusikast. Eksamil erinevatest valdkondadest näidete toomine näitab, et sul on lai ja avatud silmaring, seda ei tohiks peljata! 

Kui eksamini on veel umbes kümme päeva aega, jõuad iga päev süveneda veel ka mõnda uude materjali. Muidugi ei ole mõtet hakata valimatult igasuguseid tekste läbi töötama, sest niimoodi kiiruga loetu suure tõenäosusega nagunii ununeb või läheb sassi. Pigem keskendu endale meelepärasele, sellele, mis Sind kõnetab. Nii on lootust, et see ka eksamiolukorras meelde tuleb. Seejuures on oluline kuuldu-nähtu kohta märkmeid teha, sest mõtted jäävad paremini meelde, kui need saavad kirjaliku vormi nt kuulamis- või lugemispäeviku näol. Märkmeid on ikka hea teha eesti keeles, isegi kui materjal, mille kohta märkmeid teed, on mingis muus keeles.

Laias valikus dokumentaaalfilme leiad siit ja kõik Eesti taskuhäälingud on siin.

Ei tasuks unustada ka luulekunsti, millest võib leida väga tabavaid ja meeldejäävaid näiteid. Eesti autoritest tasub sirvida Doris Kareva, Juhan Liivi, Paul-Eerik Rummo, Juhan Viidingu, Virve Osila, Kristiina Ehini jt teoseid.

Kevadistel jalutuskäikudel võid rohkem keskenduda ka sellele, mis on meie ümber, uurida tänavakunsti ning mõelda sellele, kas tead, kes on nende teoste autorid. Kui aga jalutad looduses, mitte linnatänavatel, proovi märgata loodust enda ümber ning mõelda selle seostele looduskirjandusega. Looduskirjandusest täpsemalt siin.

Näiteid meediast ja erinevaid artikleid saab uurida näiteks siit. Et koguda võimalikult palju mõtteid, tuleks neid lugeda mitu korda. Esimesel korral loe artikkel lihtsalt läbi ning järgmistel kordadel tee märkmeid, kirjuta välja häid tsitaate ning mõtle, milliseid küsimusi selle artikli kohta küsida saaks.

Eksamieelsel päeval võta aega, et vaim saaks välja puhata! Võta (klassi)kaaslased kampa ja minge metsa! Jalutage päev otsa ringi, ronige vaatetornidesse, pidage piknikku ja nautige kevadilma. Värskes õhus lugemis-, kuulamis- või vaatamiselamusi meelde tuletades ja nende üle arutledes on kvaliteetaeg garanteeritud ja mine tea – ehk turgatab pähe mõni vahva seos, mida varem pole märganud. Õhtul magama minnes on pea muremõtetest tühi ja kehasse valgub mõnus rammestus, nii et magate nagu notid. NB! See on eelmiste aastate abiturientide peal järele proovitud võte, mis toimib.

Eelmiste aastate soovitusi selle kohta, kuidas eksamil käituda, loe siit ja siit

PS! Eksam on nii vaimne kui ka füüsiline pingutus, sest kuus tundi ühes ruumis istuda ja kirjutada on väsitav. Niisiis on sellega hakkama saamine juba omaette saavutus. Planeeri endale eksamijärgseks ajaks midagi head (kasvõi nt päev hiljem), olgu selleks lemmiktoidu söömine, kinoskäik vms, et premeerida ennast tehtud pingutuse eest. Siis on eksamil, mida oodata!

Soovitusi jagasid Eva Margareta Päts, Alexandra Kolsar, Birgit Ületoa, Agnes Lea, Marleen Krill, Liisa Kai Siimut ja Ingrid Alla, toimetas Kati Käpp.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga