Soovitusi eksamieelseteks päevadeks ja eksami ajaks

Enne eksamit

  • Selleks et end enne eksamit õigesse meeleollu viia, võid lugeda meie rühmajuhendajate kirjutatud kirjandeid. Neid saad lugeda siit ja siit ja siit. Ja otsi Eksamieksperdist ise lisa!
  • Tuleta meelde ja pane kirja, milliseid raamatuid, arvamuslugusid, arvustusi oled viimaste aastate jooksul lugenud; milliseid lavastusi, filme ja saateid vaadanud; milliseid podcast’e, raadiosaateid ja muud kuulanud; millistel näitustel käinud jne. Tee igast sellisest kogemusest lühike märksõnadega kokkuvõte – pane kirja, mis sulle nende juures meeldis / ei meeldinud, mis kõlama jäi, mis sarnanes mõne eelneva ideega, mida huvitavat märkasid, mis segaseks jäi jne. Nii on sul kirjas hulk näiteid, mida enne eksamit üle vaadata.
  • Võta nädalavahetusel tund või paar, et mõne sõbra või pereliikmega arutleda kirjandite üldiste teemavaldkondade üle (nt keskkond, ühiskondlikud suhted jne) ja keskendu rääkimisel aktuaalsetele mõtetele/uudistele/kultuurielamustele, mis nendega haakuvana meelde tulevad. See aitab sul enda jaoks läbi mõelda, mida neist valdkondadest tead ja milliseid näiteid nende kohta tuua oskaksid.
  • Kui otsustad enne eksamit midagi veel lisaks lugeda, siis soovitame lugeda ainult seda, mis sulle päriselt meeldib – pole mõtet oma pead mõni päev enne eksamit raskete või ebahuvitavate tekstidega vaevata.
  • Tee eksamiks ajakava! Kuus tundi on pikk ja lühike aeg korraga. Mida konkreetsemad etapid ajakavas paika paned, seda parem. Siiski pea meeles, et see on ainult kava ehk see ei pea lõpuks 100% paika pidama ega saagi pidada. Samas aitab kava koostamine sul eksamiks häälestuda.
  • Tee viimasel õhtul enne eksamit hoopis midagi teistsugust ja kindlasti puhka end korralikult välja. Näiteks võid ette võtta mõne pikema jalutuskäigu või väsitava trenni, teha käsitööd või midagi küpsetada – tegele millegagi, mis rahustavalt mõjub ja aitab mõtteid mujale viia.
  • Planeeri eksamijärgseks päevaks midagi head (nt kohtumine sõpradega, tore õhtusöök, kinoskäik) – siis on, mille nimel pingutada.

Eksami ajal

  • Nii nagu meie kursusel, jaga ka eksamil materjaliga tutvumise, mõtete koondamise, vastuste kavandamise, mustandite ja puhtandi kirjutamise protsess enda jaoks osadeks – nii on sul lihtsam oma tegevuste üle kontrollida hoida ja ajakavas püsida.
  • Ära unusta ka eksamil tagasisidestaja pilku: vaata oma lugemisülesande vastuseid ja kirjandit kõrvalseisja pilguga, nii nagu annaksid tagasisidet mõne kaaslase tööle. Autori rollilt tagasiside andja rollile ümber lülitudes leiad kindlasti veel mõne tekstikoha, mida selgemaks ja sujuvamaks sõnastada. 
  • Kui tunned, et mõte on ummikus, siis vaata aknast välja ja hinga rahulikult. Tähtis on rahu ja keskendumine.

Eksamiks oled valmistunud tähelepaneliku ühiskonnaliikmena kogu elu – sa saad hakkama!

Peale eksamit

Soovitusi jagasid Laura Kiik, Liisa Õunpuu, Külli Habicht ja Eleriin Miilman. Kokku kirjutas Nele Karolin Teiva.

Siit leiad Eksamieksperdi varasemate aastate nõuandeid:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga